Wagina

Wagina

Tematem przewodnim tego odcinka jest pochwa + nietrzymanie moczu i stolca, badania profilaktyczne i typowo kobiece dolegliwości.

Mobilna klinika przez cały tydzień świadczy swoje usługi w Norwich badając miejsca intymne pacjentek.

Na pewno zainteresuje was to streszczenie jeśli chcecie wiedzieć:

 • wszystko o pleśniawkach – jak im zapobiegać, u kogo występują i jak je rozpoznać?
 • czy luźna pochwa po porodzie może być związana z nietrzymaniem moczu i kału?
 • kiedy wraca libido po porodzie?
 • jak często należy badać samemu krocze i jak to prawidłowo robić?
 • zapalenie pęcherza, endometrioza czy coś innego – dlaczego miesiączki bywają bolesne?
 • długie wargi sromowe – czy labioplastyka przywróci estetyczny wygląd?
 • objawy menopauzy około 40-stki – czy to normalne?
 • w jakim wieku zacząć i jak często poddawać się badaniom cytologicznym?
 • czym usuwać nadmierne owłosienie z twarzy?
 • czy nietrzymanie moczu można leczyć botoksem?
 • oraz czy uchyłek odbytnicy może być przyczyną kłopotów z oddawaniem stolca?

Przy okazji lekarze prowadzą akcję informacyjno-edukacyjną dotyczącą zdrowia intymnego kobiet. Na przykładzie ogromnego dmuchanego modelu krocza, lekarze uczą anatomii: łechtaczka, wargi sromowe, cewka moczowa, ujście pochwy.

dmuchany model krocza

Śluz z pochwy – jak rozpoznać chorobę

Dr Pixie uczy nastolatki o śluzie. Jaki śluz oznacza chorobę? Jeśli śluz jest zbyt gęsty lub ma nieprzyjemny zapach, może to świadczyć o infekcji. Na pewnym etapie życia aż 75% kobiet ma pleśniawki wywołane drożdżakami candida albicans, więc należy uważnie obserwować swoje genitalia i wydzielinę. Pleśniawki atakują także niemowlęta, osoby starsze i mężczyzn. Jak uchronić się przed pleśniawkami? Należy unikać noszenia stringów i bielizny z tworzyw sztucznych.

Luźna pochwa po porodzie

42-letnia Debbie urodziła trójkę dzieci. Po ostatnim porodzie całkowicie zmieniło się jej podeście do seksu. Kobieta nie chce żeby mąż ją dotykał. Podczas rozmowy z dr Dawn pacjentka wyjawia, że od 2,5 roku jej pochwa jest luźna, reaguje inaczej niż wcześniej, musi stosować największe na rynku tampony. Dr Dawn bada pacjentkę i stwierdza wypadanie przedniej ściany pochwy. Osłabiona jest także tylna ściana pochwy.

osłabione mięśnie dna miednicy, luźna pochwa

Nietrzymanie moczu i kału po porodzie

Mięśnie dna miednicy są tak rozciągnięte, że Debbie cierpi także na nietrzymanie moczu i kału. Lekarka wypisuje skierowanie do ginekologa, gdyż pacjentka wymaga interwencji chirurgicznej. Poród może spowodować wysiłkowe nietrzymanie moczu, hemoroidy, suchość czy ból pochwy oraz osłabienie mięśni dna miednicy. W wielu sytuacjach ćwiczenia dna miednicy pozwalają na rozwiązanie problemu nietrzymania moczu (w ¾ przypadków). Poziom libido może być obniżony do kilku miesięcy po porodzie, potem powinien wrócić do normy. Jeśli tak się nie stanie i kobieta dalej ma problemy powinna udać się do lekarza. Ściany pochwy Debbie są tak osłabione, że z jednej strony wchodzi do niej pęcherz moczowy, a z drugiej odbytnica. Operacja przywraca pacjentce zdrowie. Kontrola u dr Dawn: życie pacjentki uległo znaczne poprawie. Obecnie używa małych tamponów, jej pochwa odzyskała dawną sprawność.

Jak wykonać badanie krocza?

Dr Dawn chce zachęcić kobiety do samokontroli krocza. Należy dokładnie oglądać obszar od wzgórka łonowego, szukamy zgrubień, zmian pomiędzy wargami sromowymi, oglądamy same wargi i cały obszar aż do odbytnicy. Takie badanie krocza wystarczy wykonać raz w miesiącu aby zauważyć ewentualne niepokojące zmiany.

Bolesne miesiączki

30% Brytyjek narzeka na bóle podczas okresu. Są one często spowodowane endometriozą. Wiele kobiet myli endometriozę z infekcją dróg moczowych. Statystyki podają, że na endometriozę cierpi około 2 miliony Brytyjek. Chorobę tą cechują nieregularne krwawienia, bóle w podbrzuszu, bolesne stosunki, bezpłodność, nudności i przewlekłe zmęczenie. Dr Christian informuje, że dobre wyniki leczenia endometriozy daje terapia hormonalna oraz zajście w ciążę.

endometrioza

Przerośnięte wargi sromowe

Alison (45 lat) zdecydowała się na wizytę u dr Pixie ze względu na obfite wargi sromowe. Pacjentka nie jest pewna czy jest to normalny stan. Lekarka bada Alison i ocenia, że jej wargi sromowe są przerośnięte, ale zdrowe. Nie ma żadnych niepokojących zmian. Wargi wystają i zwisają nawet gdy pacjentka stoi. Wiele kobiet ma taką budowę, ale nie wszystkim to przeszkadza. Pacjentka jest zdecydowana aby poddać się zabiegowi, który poprawi jej wygląd. W tym celu zostaje skierowana do chirurga plastycznego na labioplastykę. Po 4 tygodniach Alison udaje się na kontrolę. Co prawda rana dalej się goi, ale pacjentka jest bardzo zadowolona dzięki temu, że usunięto nadmiar skóry. Alison poznaliśmy już w innym odcinku. Teraz mieliśmy okazję zobaczyć jak przebiegał zbieg i wizyta kontrolna.

obfite wargi sromowe

Objawy menopauzy w młodym wieku?

Kolejna pacjentka dr Pixie ma na imię Susan i skarży się na nieregularne okresy od 1,5 roku. Miała już badane hormony i jej lekarz twierdzi, że to nie jest menopauza. 45-letnia pacjentka odczuwa często nadmierne zmęczenie i dr Pixie sądzi, że są to objawy poprzedzające menopauzę: perimenopauza. Mogą wtedy pojawić się, symptomy takie jak nocne pocenie się, uderzenia gorąca, bezsenność, kołatanie serca, bóle stawów, bóle głowy, a także przyrost masy ciała. W okresie menopauzy jajniki przestają produkować hormony i można zastąpić je syntetycznymi. Taka hormonalna terapia zastępcza może być stosowana od około 50 roku życia. Menopauza często wiąże się z uczuciem suchości w pochwie (skarży się na to około 70% kobiet). Dr Dawn zaleca w takim przypadku założenie krążka dopochwowego zawierającego hormony.

Cytologa jak często?

Dr Christian zachęca do regularnej cytologii wykrywającej raka szyjki macicy. Każda kobieta powyżej 25 roku życia powinna wykonywać cytologię przynajmniej raz na 3-5 lat. Dr Christian proponuje ochotniczkom to badanie i prowadzi je do najbliższej przychodni. Kobiety na szczęście okazały się zdrowe, ale obiecują, że będą się regularnie badać.

cytologia jak wygląda badanie

Nadmierne owłosienie na twarzy przy zespole policystycznych jajników

Jak pozbyć się nadmiernego owłosienia na twarzy przy policystycznych jajnikach

28-letnia Jenny musi codziennie golić twarz, a także stosować grubą warstwę podkładu żeby ukryć rosnący zarost. W czasie spotkania z dr Pixie opowiada, że jest leczona pod kątem zespołu policystycznych jajników. Niestety, stosowane leki nie likwidują problemu nadmiernego owłosienia. Włosy rosną pacjentce również na plecach i dekolcie. Dr Pixie zaleca depilację laserową. Jasna skóra i ciemne owłosienie – takie połączenie daje dobre wyniki przy depilacji laserowej. Podczas wizyty kontrolnej pacjentka opowiada, że zauważa zmiany dzięki depilacji. Włoski stają się coraz cieńsze i powoli zanikają.

depilacja lserowa twarzy

Nietrzymanie moczu leczenie botoksem

Pamela (48 lat) cierpi na nietrzymanie moczu. Czasem wycieka kilka kropel, czasem mocz leci całym strumieniem. Pacjentka nie odczuwa przy tym bólu, wszystko dzieje się codziennie bez ostrzeżenia. Pamela nie czuje też parcia na pęcherz. Wszystko zaczęło się 26 lat temu po porodzie. Nie szukała wcześniej pomocy ponieważ uważała, że to bardzo krępujące. Dr Christian wyjaśnia, że ten typ nietrzymania moczu (określany też terminem nietrzymanie odruchowe czy pęcherz nadreaktywny) nie jest związany z wysiłkiem. Pęcherz nadreaktywny można leczyć botoksem. Pamela poddana zostaje serii badań aby ocenić działanie pęcherza. Jej choroba jest bardzo zaawansowana i terapia botoksem powinna przynieść dobre efekty. Działanie botoksu wstrzykniętego w pęcherz ma za zadanie rozkurczenie włókien mięśniowych. W czasie zabiegu podano pacjentce 200 jednostek w najsilniej kurczące się okolice pęcherza. Po 4 tygodniach od zabiegu Pamela dzieli się zmianami jakie zaszły w jej życiu. Pęcherz działa jak trzeba i pacjentka jest bardzo szczęśliwa.

Uchyłek odbytnicy przyczyną problemów z wypróżnianiem

Dr Dawn jedzie na wizytę domową do pacjentki, która sama nie jest w stanie dotrzeć do poradni. Jodie ma problemy z wypróżnianiem się. Gdy chce oddać stolec w pochwie pojawia się wybrzuszenie, które musi ucisnąć aby móc się wypróżnić. Problem zauważyła gdy miała 16 lat i jej stan od tamtego czasu ciągle się pogarsza. Dr Dawn kieruje pacjentkę do chirurga kolorektalnego. Uchyłek odbytnicy u tej pacjentki wyleczony zostaje operacyjnie w znieczuleniu miejscowym. Na wizycie kontrolnej pacjentka przyznaje, że rozpoczęła nowe życie i jest bardzo szczęśliwa, że podjęła leczenie.

uchyłek odbytnicy operacja
www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl