Boys vs Girls

Boys vs Girls

„Boys vs Girls” dziś o zawstydzających problemach dziewczyn i chłopców. Przeróżne choroby i problemy medyczne, między innymi trądzik, bulimia, zapalenie pęcherza moczowego oraz obszerny reportaż na temat palenia papierosów.

Zaczynamy od krótkiego quizu. Jeśli nie jesteście pewni odpowiedzi, rzućcie okiem na streszczenie odcinka a wszystko stanie się jasne.

Czy to prawda, że:

 • Dziecko może urodzić się z ogonkiem.
 • Jądra nie muszą znajdować się na tej samej wysokości.
 • W Wielkiej Brytanii do utraty dziewictwa najczęściej w wieku 16 lat.
 • Palenie tytoniu może wywołać 10 różnych typów raka.
 • 80% nastolatków ma trądzik spowodowany nadmierną produkcją łoju.
 • Przeciętna długość zwiotczałego penisa to 7,5 -10 cm.

Dojrzewanie chłopców i dziewcząt

Westmidlands to Brytyjskie miasto, które zostało wybrane na dzisiejszy odcinek z pewnego względu. Ma ono najwyższą populację nastolatków, stanowią one 13% ludności. Lekarze odwiedzają więc lokalne centrum handlowe żeby rozmawiać na tematy interesujące nastolatki. Przy okazji widzowie mogą powtórzyć sobie podstawowe wiadomości z biologii: w czasie dojrzewania u chłopców powiększają się jądra i penis, pojawia się zarost, powiększają się mięśnie i obniża głos. U dziewcząt rosną piersi, pojawia się okres i wydzielina pochowa.

Dodatkowy otworek po ogonku

17-letnia Kate martwi dodatkowy otworek koło odbytu. Zgłasza się więc do dr Christiana aby skonsultować czy ta dziurka jest czymś niebezpiecznym dla zdrowia. Kate ma ją od urodzenia, nic się z nią nie dzieje, nie zmienia się jej wygląd. Po zbadaniu pacjentki dr Christian wyjaśnia, że to dość częsty problem, to pozostałość po naszych przodkach, którzy mieli ogon. Ogonek pojawia się u ssaków około 5 tygodnia życia płodowego, który z czasem zanika. W XX wieku zanotowano jedynie 25 przypadków na świecie, kiedy dziecko przyszło na świat z ogonem.

dodatkowa dziurka koło odbytu

Niesymetryczne jądra

17-letni Luke jest pacjentem dr Christiana, który zgłasza się z powodu powiększonego jądra. Niepokoi go także fakt, że jedno jądro znajduje się niżej. Różnica jest szczególnie widoczna w gorące dni. Dr Christian uspokaja Luka, że różnica w wyglądzie jąder czy ich położenia może być normalna, jednakże należy wykonywać regularne badania.

nierówne jądra

Skutki uboczne zaburzeń odżywiania

9/10 nastolatek nie jest zadowolonych ze swojego ciała, a 2/3 chce schudnąć. Zaburzenia odżywiania zdarzają się coraz częściej, a 25% z osób nimi dotkniętych to chłopcy.
19-letnia Jodie do dziś walczy ze skutkami ubocznymi bulimii. Ciągle boi się, że może na kogoś zwymiotować, co już jej się zdarzało. Co więcej, brzydko pachnie jej z ust. Dziewczyna szuka pomocy u dr Dawn. Jodie opowiada, że odczuwa odruch wymiotny za każdym razem gdy coś zje. Często zwraca też pokarm do ust i ponownie go połyka, bo nie może za każdym razem biec do toalety aby go wypluć. Cała sytuacja trwa już 2,5 roku. Jodie od 12 roku życia cierpiała na bulimię, była w klasie gimnastyczek, gdzie zmuszano ją do dbania o figurę.

bulimia badania układu pokarmowego

Utrata dziewictwa – problemy

W Wielkiej Brytanii do utraty dziewictwa najczęściej w wieku 16 lat. Dosyć często ten wiek jest jeszcze niższy i wciąż obniża się pod wpływem presji rówieśniczej. Jakie są fizyczne konsekwencje utraty dziewictwa? U dziewcząt pęka błona dziewicza, występuje krwawienie co może być bolesne. Również u chłopców ten pierwszy stosunek może być bolesny szczególnie, jeśli mają ciasny napletek lub ranki na penisie. Po kilku stosunkach seks powinien sprawiać więcej przyjemności, ale jeśli nie, pacjenci powinni zwrócić się do lekarza aby wykluczyć wady budowy anatomicznej czy choroby. Statystyki podają, że około 30% kobiet odczuwa ból podczas stosunku.

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza

17-letnia Emma od 6 miesięcy odczuwa bóle podczas oddawania moczu (gdy niewiele wypije wody) i po oddaniu moczu (jeśli objętość moczu była duża). Przez to długo siedzi w toalecie (15 min – 2-3 godzin). Kolejnym wstydliwym kłopotem są bolesne stosunki. Ból w trakcie seksu podobny jest do pieczenia. Pacjentkę przyjmuje dr Christian. Po szczegółowym wywiadzie i badaniu dr Christian podejrzewa, że źródłem bólu jest pęcherz – bolesność odczuwana jest w trakcie jego ściskania i wypychania. Emma otrzymuje skierowanie na cystoskopię – badanie, które pozwoli ocenić stań pęcherza. Podczas badania okazuje się, że pusty pęcherz wygląda normalnie, ale gdy tylko jest wypełniony płynem, rozpoczyna się krwotok. Zdiagnozowano więc chorobę, na którą cierpi pacjentka. To śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Występuje ono 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, ale rzadko u nastolatków. Chorobę tą leczy się antybiotykami. Po 2 miesiącach dziewczyna zgłasza się na kontrolę. Pacjentka czuje się o wiele lepiej. Przez pewien czas antybiotyki nie działały, ale na szczęście nastąpił przełom w leczenie i pacjentka poczuła znaczną różnicę. Wizyty w toalecie przestały być bolesne, choć jeszcze przy stosunku trochę ją boli. Emma chce wrócić do normalnego życia i na studia.

badanie pęcherza

Skutki palenia papierosów

80 tysięcy Brytyjczyków umiera rocznie na skutek palenia. Nawet jeden papieros wystarczy aby wpaść w nałóg szczególnie, że większość palaczy zapaliła pierwszy raz mając kilkanaście lat. Brytyjskie statystyki podają, że 17% nastolatków w wieku 16-17 lat pali papierosy, dziewczęta częściej niż chłopcy. W związku z tym, że skala problemu jest tak ogromna, dr Pixie zdecydowała przeprowadzić badanie płuc w jednej ze szkół średnich. Wykorzystuje w tym celu monitor tlenku węgla, a wspierają ją osoby z organizacji pomagającej ludziom rzucić palenie. Dane osobowe palaczy nie zostają ujawnione w tym teście. Na 51 przebadanych uczniów, 13 ma wynik pozytywny, 25% z nich w ciągu ostatniej doby wypaliło papierosa. Nie wszystkie nastolatki zdają sobie sprawę z konsekwencji palenia. Palenie tytoniu może wywołać 10 różnych typów raka. Każdy papieros zawiera ponad 4 tysięcy różnych substancji chemicznych. Dr Pixie pokazuje uczniom butelki z niektórymi truciznami (obecnymi w papierosie): cyjanowodór (służył do zabijania ludzi), amoniak (zawarty w farbach do włosów lub chemii gospodarczej), formaldehyd (służy do konserwowania zwłok), ołów, aceton itp. Dr Pixie, wykorzystując kamerę i specjalny program komputerowy, pokazuje także uczniom zdrowe płuca i płuca palacza. Rak płuc w Wielkiej Brytanii zabija najczęściej, a 9 na 10 przypadków spowodowanych jest paleniem. Z paleniem związana jest także inna przewlekła choroba płuc, której objawami jest kaszel i odkasływanie kleistej śmierdzącej flegmy. Palenie blokuje również tętnice, powodując 2 tysiące amputacji rocznie w Wielkiej Brytanii. Jeśli dla kogoś to mało, może przekona go fakt, że palenie powoduje także zaburzenia erekcji, psucie się dziąseł i średnio skraca życie o 10 lat.

odksztuszanie flegmy u palacza

Trądzik postrachem młodzieży

Czego boją się nastolatki? Z przeprowadzonych badań wynika, że na

 • 5 miejscu obaw nastolatków znajduje się zastraszanie,
 • na 4 odrabianie lekcji,
 • 3 to przybieranie na wadze,
 • 2 – brak przyjaciół,
 • a pierwsze miejsce zajmują pryszcze.

Okazuje się, że 80% nastolatków ma trądzik spowodowany nadmierną produkcją łoju. Jeśli pory skóry są zablokowane, łój narasta i tworzą się pryszcze. Dodatkowo, produkcję tej wydzieliny pobudzają hormony, szczególnie testosteron u chłopców.

Blizny po trądziku leczenie

Sedat (17 lat) cierpiał z powodu trądziku, a teraz martwią go blizny jakie pozostały. Zgłasza się z tym problemem do dr Dawn. Sedat ma blizny po trądziku na plecach i klatce piersiowej. Gdy wcześniej szukał pomocy lekarskiej proponowano mu przeszczep skóry. Dr Dawn ocenia, że niektóre blizny są przerostowe, są bliznowce i ogólny stan skóry jest poważny.
Szacuje się, że nawet 40% nastolatków wymaga leczenia trądziku lub blizn po nim. Dr Dawn kieruje pacjenta do dermatologa aby najpierw wypróbować mniej inwazyjne metody leczenia. Kosmetolog ocenia stan skóry i próbuje za pomocą lasera poprawić wygląd bliznowców. Zabieg piecze i powoduje dyskomfort. Leczenie potrwa kilka miesięcy, Sedat otrzyma także kilka zastrzyków ze sterydami w blizny aby rozbić jej tkankę i osiągnąć lepszy efekt kosmetyczny przy zastosowaniu lasera. Dzięki temu laser szybciej zadziała i łatwiej spłaszczy widoczne wypukłe blizny.

blizny po trądziku leczenie

Dojrzewanie dziewcząt

1 na 10 nastolatków rozważa w przyszłości poddanie się operacji plastycznej. Dziewczęta najbardziej martwią się wyglądem swojego biustu. Piersi zwykle rosną przez 4 lata po pierwszej miesiączce. Na piersiach mogą pojawić się rozstępy, a różnice w rozmiarze pomiędzy piersiami są czymś normalnym. Najczęściej różnice te wyrównują się pod koniec ich wzrostu. 13-letnia Caitlin w porównaniu z koleżankami jest bardzo szczupła. Ludzie myślą, że dziewczyna jest anorektyczką. Dziewczyna skarży się, że nikt jej nie lubi z powodu jej figury. Piersi urosły jej tylko trochę, jeszcze nie miesiączkuje. Dr Christian uspokaja dziewczynę, że powinna przyjrzeć się rodzicom, bo prawdopodobnie w przyszłości będzie do nich podobna. Caitlin nie musi się martwić ani porównywać z innymi, gdyż jej ciało jeszcze się zmieni w przyszłości.

jak przebiega rozwój nastolatek

Przy okazji dowiadujemy się kilku informacji na temat dojrzewania dziewcząt i chłopców. Włosy łonowe i piersi u dziewcząt rosną pomiędzy 8-14 rokiem życia, a pierwsza miesiączka powinna się pojawić pomiędzy 10-16 rokiem życia. Chłopcom jądra i penis rosną między 10 a 14 rokiem życia, a włosy łonowe pojawiają się między 10 a 17 rokiem życia.

Skrzywienie penisa

18-letni Tom jest kolejnym pacjentem Kliniki Wstydliwych Chorób i do wizyty skłonił go kształt penisa. Chłopak matrwi się, że jego penis jest skrzywiony od kiedy pamięta. W stanie erekcji członek odchyla się na bok i do przodu. Nie boli go to, ani nie pogłębia z czasem. Dr Christian bada pacjenta i wyjaśnia, że nie jest to żadna choroba. Większość zdrowych penisów jest nieco wygięta w którąś stronę. Jeśli penis mocno zgina się podczas erekcji, może to być groźne i wymaga konsultacji lekarskiej.

Zdrowe męskie genitalia czyli jakie?

Dr Jessen wyjaśnia ochotnikom jak powinny wyglądać zdrowe męskie genitalia. Przeciętna długość zwiotczałego penisa to 7,5 -10 cm. Nawet obwisłe jądra to norma, a czerwony kolor żołędzi, czy lekko spuchnięty napletek nie musi oznaczać choroby.

Atopowe zapalenie rogówki

Valerie (15 lat) to już ostatnia pacjentka w dzisiejszym odcinku. Przychodzi do kliniki razem z mamą. Nastolatka ma problem z oczami. Ciągle cieknie jej z oczu lepka, żółta wydzielina, jest to dla niej bardzo nieprzyjemne. Dr Pixie, która ją przyjmuje i bada, kieruje dziewczynę do okulisty. Specjalista po wykonaniu badań stwierdza, że oczy są podrażnione na skutek reakcji uczuleniowej. Dziewczyna ma także egzemę na skórze i katar sienny. Wszystko to oznacza, że Valerie ma atopię, czyli podatność na alergie. Na atopię cierpi około 10% dzieci w Wielkiej Brytanii. Atopowe zapalenie rogówki u Valerie mogło zostać wywołane kurzem, czy innymi alergenami. Symptomami są wyciek, nieostre widzenie, światłowstręt. Nieleczone atopowe zapalenie rogówki może wywołać zaćmę i ślepotę. Okulista proponuje rozpocząć leczenie kroplami ze sterydem. Pacjentka nie powinna zbyt intensywnie usuwać wydzieliny, bo to pobudza oko do zwiększania wydzielania. Pacjentka powinna używać jedynie kropli do przemywania oka. Kiedy Valerie po 4 miesiącach zjawia się na kontroli, jej oczy są w o wiele lepszym stanie.

atopowe zapalenie rogówki
www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl